Skip Navigation Links
Skip Navigation Links.
Yazarlar

Nurettin İNCE
ÜRETİCİMİZ BİLİMLE BULUŞMALI

        Oda Haritası         HyperLink
 
 
 
RİZE'DE KANATLI TEHLİKE

Edinilen bilgiye göre, Ukrayna’dan geldiği tahmin edilen böcek Rize’de ilk olarak şehir merkezinde görülürken, son üç yıl içerisinde hızla yayılarak Trabzon’un Of İlçesi’nden Artvin’in Hopa ilçesine kadar olan Karadeniz sahilinde etkisini gösterdi.
Çay ve kivi gibi güçlü bitkilerin dışındaki tüm tarım ürünlerinde etkili olan kanatlı böcek türü, yerleştiği ürünlerin öz suyundan beslenerek tarım ürünlerinin bulunduğu bahçeleri kısa sürede kurutuyor. Ağaç dallarının içerisinde yumurtlayan böcek tümü hızla ürerken bölge tarımı için ciddi bir tehdit oluşturuyor.
Konuyla ilgili olarak Rize Tarım İl Müdürlüğü tarafından başlatılan çalışma neticesinden böcekten alınan örnekler ilk olarak Ankara Merkez Zirai Mücadele Araştırma Enstitüsü ve Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü’ne gönderildi.

 

Rize’de ilk kez beş yıl önce görülen Ricania Simulans isimli kanatlı böcek türü hızla yayılarak tarım ürünlerine ciddi oranda zarar veriyor.

 


Buralarda yapılan incelemelerde böcek, ‘Homoptera’ takımına bağlı ‘Ricania Simulans’ olarak teşhis edildi. Bölge tarımını olumsuz yönde etkilemeye devam eden böceğin zararlarının ve üremesinin durdurulması için çalışmalar devam ediyor.
Erzurum Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi tarafından sürdürülen çalışmalarda böcekte etkili olabilecek zirai ilaçlar üzerinde araştırmalar sürüyor. Tüm bitkilere yerleşip bitkilerin öz sularını tamamen kuruyana kadar tüketen böcek türü için yaklaşık bir yıldır süren çalışmalara rağmen etkili olabilecek bir ilaç tespit edilemedi. Öte yandan Rize Tarım İl Müdürlüğü tarafından sürdürülen çalışmalar kapsamında, böcek kafeslenerek gözlem altına alındı. Böceğin yüksek nemi sevdiği anlaşılırken bulunduğu diğer ülkelerde tarım ürünlerine zarar vermediği Rize’de ise aksine tarım ürünleri üzerinde büyük oranda zararlı olduğu tespit edildi. Böceğin insan üzerinde ise olumsuz bir etkisine rastlanılmadı.
Konuyla ilgili açıklama yapan Rize Ziraat Odası Başkanı Nevzat Paliç, önlemi alınamazsa Rize tarımının ciddi bir tehlike ile karşı karşıya kalabileceğini belirterek, “Şu anda böcek ilimizde ekonomik olarak değerlendirilmeyen ürünler üzerinde etkisini gösteriyor. Sahil kesimlerinde; meyve ve sebze tarımı önemli ölçüde darbe aldı. Bazı bahçelerde ürün verimi yok denecek kadar azaldı. Böceğin daha da yaygınlaşıp bölgeye göre değişikliğe uğrayıp ekonomik açıdan büyük önem taşıyan çay ve kiviyi de etkilemesinden endişe ediyoruz. Bu böcekle mücadele konusunda başlatılan projeler var. Bizde oda olarak bu projelere destek veriyoruz” dedi.
                                                                                                                
 
     
 
Yorumlar
 
   
 

Copyright © 2008 
tolgacanca@msn.com