Skip Navigation Links
Skip Navigation Links.
Yazarlar

Nurettin İNCE
ÜRETİCİMİZ BİLİMLE BULUŞMALI

        Oda Haritası         HyperLink
 
 
 
MUCİT JAPONLAR RİZE'DE

Japon mühendisler Kazuhiro Yabe ve Kan Ogasawara, firmalarının Türkiye temsilcisi Serdar Zorlu ile Karal'ı parti binasında ziyaret ederek bir süre sohbet ettiler. Zorlu, Çaykur'un Taşlıdere çay fabrikasında deneme amaçlı kurdukları kamera sistemli ayıklama makinesinin tamamen elektronik dijital ortamda çalıştığını söyledi.
Japonya'daki bütün yaş çay fabrikalarında bu makinenin kullanıldığını bildiren Zorlu, ''O nedenle Japonya'da üretilen siyah, yeşil ve diğer tüm çay çeşitleri çok kaliteli oluyor. Makine, Çaykur'un ürettiği çayın kalitesinin artmasına faydalı olacaktır. Makineyi ilk etapta Taşlıdere çay fabrikasında çalıştırmaya başladık'' dedi.

 

Japonya'da geliştirdikleri teknolojiyle yaş çayın lifini ve çöpünü ayıklayan makinenin mucitleri Japon mühendisler, AK Parti Rize İl Başkanı Hasan Karal'ı ziyaret etti.
 


Karal da Japon mühendislerin ziyaretinden dolayı memnuniyet duyduğunu dile getirerek, ''Çayımızın daha kaliteli üretilmesi, üreticimizin, Rize'nin faydasına olan çayın geleceği adına yapılan her türlü yenilik ve yatırıma sonuna kadar destek veririz. Bu yeni teknolojinin yapılan deneme sonuçlarının hayırlı olmasını diliyorum. Çayımızın geleceğe kazandırılması için üzerimize ne düşüyorsa yapmaya hazırız'' diye konuştu.

Karal, daha sonra Japon misafirlerine Çaykur'un organik çayından hediye etti.(Pazar53.com)

                                                                                                                
 
     
 
Yorumlar
 
   
 

Copyright © 2008 
tolgacanca@msn.com